גשר קטן למקום קסום

נדמה שאף אחד מהצלמים שהגיעו לסדנת הצילום של שישי בצהריים בג'סר א-זרקא, לא חשב, בחצותו את הגשרון הקטן המחבר בין הכפר לבין שאר העולם, שגשר כל כך קטן יכול להביא אותו אל מקום כל כך "רחוק", שונה וקסום.

ג'סר א-זרקא נמצאת מתחת לאף של כולנו, וכל אחד מסיבותיו (ורוב הסיבות משותפות לכולם) נמנע מלבקר שם קודם. החשש, הדעות הקדומות, התווית שהודבקה למקום ולאוכלוסיה שלו, הפחד מהלא מוכר.

ולכן הכותרת "צילום תרבויות" שניתנה לסדנת הצילום של "זומינג" שנערכה ביום שישי לפני שבועיים התאימה לה כמו רשת דייגים לסרדין, או לטונה. גילינו שם עולם אחר.

כי ברגע שבו נכנסנו אל הכפר, בשיירה מהוססת, וירדנו מהמכוניות אל הרחוב הדל והציורי, פגשנו אנשים עם לב רחב, מסבירי פנים, מחייכים, סקרנים אלינו כפי שאנחנו אליהם, מתמסרים, מקבלי אורחים, משתאים אל מול קבוצת הצלמים החותרת למגע, ושמחים על התקשורת החדשה דרך העדשה, שתמיד פותחת לאנשים את הלב ושוברת מחיצות.

וה"גילוי" ההדדי היה מושלם ומספק: סימטאות ציוריות שכמוהן יש רק ביעדים מרוחקים בחו"ל, פתחים וחרכים פוטוגניים, סורגים וחלונות עם עיני ילדים מחייכות וסקרניות המציצות מבעד, גרפיטי וקירות ש"מדברים" את המקום, מאפיות ריחניות עם אוכל טעים ומזמין צילום, ידיים שמגלגלות עלי גפן מתוך נסיון של שנים, וכמובן האנשים. והילדים, הו, הילדים, עם העיניים הנוצצות, הביישניות, המחייכות והסקרניות.

אז מה היה לנו שם: לוקיישן צבעוני ואותנטי שכולו רקע (כמעט תפאורה), לצילומי רחוב מושלמים, פורטרטים מגוונים של דמויות רבות, שונות ומסקרנות, ריחות, צבעים, סצנות משפחתיות וביתיות, סצנות רחוב. והרבה הכנסת אורחים.

וכדי להפוך את זה לעוד יותר מושלם, ירדנו לסיום ולקראת שבת אל חוף הדייגים, שגם הוא כאילו נלקח מגלויה ממקום אחר, כמעט לא להאמין שזה פה אצלנו. עם סירות, דייגים שחוזרים הביתה מיום עבודה, סצנת גולשים ושקיעה שסגרה לנו סדנה מוצלחת במיוחד.

ניתן לתמונות שלכם לדבר בעד עצמן. התעליתם על עצמכם והפתעתם אפילו אותנו, שיודעים למה כל אחד מכם יכול. המוזה בהחלט שרתה על כולכם.

ועוד מילה, ברשותכם. ג'סר א-זרקא היא לא רק "לוקיישן". זה מקום שנלחם על זכותו לקיום, על זכויות תושביו, על הפיתוח שלו ועל תשתיות. זה מקום שעובר כיום שינוי, בהתגייסות של מספר גופים, כולל רשות הטבע והגנים (כפר הדייגים הינו גן לאומי מאושר) וגם של אזרחיו, במטרה לשינוי תדמיתי וכלכלי. הכל במטרה להפוך את כפר הדייגים ואת הכפר כולו לנקודת מפגש פיזית ובעלת משמעות לקהילה כולה, תוך אספקת מקומות עבודה לתושבים, והעלאת רמת ההזדהות והמעורבות החברתית והסביבתית.

בואו נסייע להם בכך עם התמונות שלנו, נציג אותם בכבוד, נגלה אותם לעולם, כדי שהבאים אחרינו (והי, גם אנחנו עוד נחזור לשם!), יהיו עם קצת פחות חשש ודעות קדומות.

צילמו בכשרון רב את התמונות פה: אמיר ירחי, זאב פרוש, זיו ברק ורונית יהודאי מימון 

הסדנה הבאה ב-08.02.19 - מהרו להרשם!הפעילות מעניינת אותי, אשמח לדעת עוד פרטים:


פעילויות נוספות